پکیج دستگاهی است که بوسیله یک مبدل حرارتی حرارت ایجاد شده بوسیله سوختن مواد اشتعال زا به آب در گردش داخل سیستم منتقل می شود. در سال های اخیر با پیشرفت تکنولوژی سعی در ایجاد بهروری بیشتر در انتقال گرمای تولید شده به آب شده است. یکی از این تکنولوژی ها پکیج چگالشی است که راندمان این انتقال را به بیش از ۹۰ درصد رسانده است .

پکیج چگالشی

 

نحوه کار پکیج چگالشی :

وقتی گاز  می سوزد آب و کربن دی اکسید تولید می شود. در پکیج های قدیمی این گازها با دمای بالا (حدود ۱۵۰ تا ۳۰۰ درجه سانتی گراد) از دودکش  خارج می شد. آب در این دما به حالت بخار است و این بخار وارد اتمسفر می شود، در این روش تقریبا تمامی حرارت تولید شده سوخت هدر می رود. پکیج چگالشی در تبادل حرارتی بسیار کارامد است زیرا می تواند حداکثر گرمای سوخت را استخراج کند.

در نتیجه گازهای خروجی در یک درجه حرارت پایین تر (بین ۴۰ تا ۷۰ درجه سانتی گراد) قرار می گیرند. در این دما، بخار آب تولید شده در فرایند سوخت به فاز مایع می رود و انرژی بیشتری بازیافت می شود.

نحوه کنترل حرارت در پکیج چگالشی :

بویلرهای قدیمی تر زمانی که به حرارت نیاز داشتند روشن شده و در زمان عدم نیاز خاموش می شدند. یعنی یک چرخه ثابت سرما و گرما نداشتند، در حالیکه سیستم های چگالشی جدید این گونه نیست. خروجی به طور خودکار  با افزایش یا کاهش شعله گرمای خود را در خروجی کنترل می کند.

 

تفاوت پکیج چگالشی با معمولی :

در سیستم پکیج های چگالشی از انرژی دود حاصل از احتراق ، برای پیش گرمایش آب سرد ورودی به پکیج استفاده می شود و از آنجایی که بخار آب تولید شده در طی سوختن در پکیج را به کندانسه (تبدیل گاز به مایع) تبدیل می کنند به آنها پکیج چگالشی می گویند.
 در زمان روشن شدن مشعل هوای آزاد لازم می باشد در نتیجه هوا وارد سیستم می شود. این هوای وارد شده به پکیج چگالشی دارای میزانی رطوبت (آب) است. این رطوبت موجود در هوا بعد از گرفتن گرما از مشعل به بخار تبدیل می شود و پس از گذر از داخل پکیج چگالشی به دودکش می رسد. در دودکش دمای دود به حدود ۱۰۰ درجه سانتی گراد می رسد و اگر از این گرما برای پیش گرمایش آب مصرفی مورد نیاز استفاده شود می توان دمای دود را حتی از این هم پایین تر آورد.
این همان زمانی است که بخار آب تشکیل شده در ورودی پکیج میعان شده و حرارتی را که در مشعل کسب کرده است به آب اطراف لوله های دودکش انتقال می دهد. با این رویه می توان میزانی از انرژی معمولی را که از دودکش تلف می شود بازیابی کرد و راندمان دستگاه بالا می رود.
به عبارت دیگر وقتی گاز می سوزد آب و کربن دی اکسید تولید می شود. در پکیج های معمولی این گازها با دمای بالا (حدود ۱۵۰ درجه سلسیوس) از دودکش خارج می شود. تفاوت عمده پکیج چگالشی با پکیج معمولی در راندمان حرارتی پکیج چگالشی است که نسبت به پکیج معمولی بالاتر است. در سیستم پکیج چگالشی به علت کاهش دمای گاز های خروجی از دود کش  نیروی بالا روندگی گاز ها کاهش میابد در نتیجه برای خروج کامل گاز های خروجی نیاز به یک فن کمکی است. پکیج چگالشی در مقایسه با پکیج معمولی دارای اندازه بزگتر است .

مزیت های پکیج چگالشی :

۱-بالا بودن راندمان حرارتی

۲- کاهش مصرف سوخت در نتیجه کاهش آلودگی های محیط زیست و کاهش هزینه های گاز مصرفی

۳-ایمنی بالاتر نسبت به پکیج معمولی

۴-کاهش هزینه های تعمیر و نگهدری در بلند مدت به علت مقاوم بودن قطعات به کار رفته .

معایب پکیج های چگالشی :

۱-قیمت خرید بالاتر نسبت به پکیج معمولی  به علت اینکه در پکیج چگالشی دو مبدل حرارتی به کار رفته است.

۲-نیاز به لوله جهت خروج آب تشکیل شده در اطراف پکیج

۴-نسبت به پکیج معمولی فضای بیشتری را اشغال میکند .

خرید پکیج چگالشی بصورت اینترنتی از سایت سپهر انرژی

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *