افراد زیادی امروزه خواهان انجام ورزش شاد و مفرح شنا در منازل خود هستند و یا از جکوزی به عنوان یک درمان استفاده می نمایند. انجام این تفریحات در منزل و یا مجموعه اقامتی میتواند بسیار لذت بخش باشد. به همین علت در سالیان اخیر تقاضا برای ایجاد استخر و جکوزی خانگی افزایش یافته است.

در ابتدا تاسیسات استخر ها شامل موارد ساده ای همچون ورودی آب سرد و فاضلاب بودند. اما امروزه تجهیزات پیشرفته ای در آن ها به کار میرود؛ از جمله تجهیزات گرمایشی برای گرم کردن آب و همچنین هوای استخر در فضای بسته، سیستم های تصفیه آب و پمپ های سیرکلاسیون که همگی در موتورخانه استخر قرار میگیرند.

به کارگیری صحیح تاسیسات جهت رضایت کامل و مصرف بهینه انرژی در طراحی استخر و جکوزی نیازمند یک طراحی اصولی و مهندسی شده میباشد. برای شناخت انواع تاسیسات مورد استفاده در طراحی و ساخت استخر و جکوزی با سپهر انرژی همراه باشید.

موتورخانه استخر و جکوزی شامل چه مواردی است؟

برای ایجاد یک محیط دلچسب برای شناگران تجهیزات و تاسیسات مورد نیاز در یک محیط به نام موتورخانه جمع میشود که شامل موارد زیر می باشد.

  1. دیگ آبگرم
  2. مبدل حرارتی
  3. پمپ استخر
  4.  تصفیه آب و ضد عفونی کننده
فلو دیگرام استخر

دیگ آبگرم استخر و جکوزی

دیگ های آبگرم به عنوان منبع تولید حرارت گرمای ایجاد شده حاصل از احتراق سوخت را گرفته  و بوسیله مبدل حرارتی در مرحله بعد به آب منتقل مینمایند. بویلر  مورد استفاده معمولا از دو جنس فولاد و چدن هستند. دیگ های فولادی توانایی تحمل فشار بیشتری را نسبت به دیگ های چدنی دارند؛ همچنین تنش های دمایی را بهتر از دیگ های چدنی تحمل می نمایند. این موضوع جهت تامین امنیت مهم می باشد. نسل جدید دیگ های چگالشی نیز بعنوان یکی از پربازده ترین سیستم ها در استخر قابل استفاده هستند. بدلیل نیاز حرارتی استخر ها به منابع حرارتی دمای پایین، استفاده از سیستم های چگالشی برای گرمایش استخر، هزینه انرژی گرمایی استخر را بطول قابل ملاحظه ای کاهش میدهد. انرژی حرارتی تولید شده در دیگ، برای گرم کردن فضای استخر (با استفاده ار تجهیزاتی از قبیل رادیاتور ، گرمایش از کف و یا فن کویل ها) و یا برای تولید آبگرم مصرفی (توسط مبدلهای صفحه ای یا منابع کویلی) استخر و همچنین برای استفاده در مبدلهای استخر مصرف می شود.

مبدل حرارتی استخر و جکوزی

مبدل های حرارتی مهمترین بخش هر  استخری میباشد. در مبدل حرارتی گرمای ایجاد شده در دیگ ها به مصرف کننده های انرژی منتقل می گردد. این مبدل ها میتواند شامل مبدل استخر و جکوزی باشد. عموما از مبدل های حرارتی پوسته و لوله برای گرمایش مدار استخر و جکوزی ها استفاده میشود، چرا که مبدل های صفحه ای به دلیل سختی آب و همچنین مواد شیمیایی موجود در آن ، به سرعت رسوب می گیرند. انتخاب صحیح مبدل های حرارتی یکی از مهمترین موارد در طراحی استخر و جکوزی می باشد.

پمپ های استخر

پمپ تصفیه بعنوان قلب سیستم تصفیه آب استخر که وظیفه گردش آب در مدار تصفیه را دارد. حفظ سلامت و پاکیزگی آب استخر نیاز به سیستم سیرکولاسیون یا گردش آب متناسب با ظرفیت و نوع بهره برداری آن ها دارد. با مکش آب از کاسه استخر، آن را از فیلتر و بقیه ی تجهیزات ضدعفونی کننده عبور  داده و مواد معلق آب را از بین می برد و مجددا آب تصفیه شده را به کاسه استخر  باز می گرداند. گردش و سیرکوله آب استخر باعث عدم نیاز به تعویض آب حتی برای مدت زمان طولانی می شود.

قبل از ورودی هر پمپ تصفیه استخر باید لزوما صافی از جنس چدن یا پلاستیک فشرده قرار گیرد تا برگ،مو و دیگر آلودگی های فیزیکی احتمالی باقی مانده در آب که ممکن است باعث از کار افتادن و یا صدمه دیدن پمپ شود را از آب در گردش سیستم حذف نماید.

برخی از ویژگی های مهم پمپ تصفیه استخر که در زمان انتخاب تجهیزات باید مدنظر قرار گیرد:

  • عملکرد کم صدا
  • جنس پوسته از نوع مقاوم در برابر خوردگی
  • ایجاد فشار مناسب با توجه به فاصله موتورخانه، حجم کاسه استخر و افت فشار تجهیزات جانبی مانند صافی، مبدل حرارتی، فیلتر

تصفیه و ضد عفونی کننده آب استخر و جکوزی

برای سالم نگه داشتن آب راکد استخر و جکوزی و همچنین حفظ طولانی مدت تر آب نیاز به تصفیه و ضد عفونی آب در یک مدار بسته می باشد. اولین مرحله از تصفیه حذف آلودگی های فیزیکی آب است که بوسیله صافی ها و انواع فیلتر مانند فیلتر شنی، فیلتر کارتریج استخری و… انجام می شود. مرحله بعدی افزودن مواد ضد عفونی کننده به آب استخر است. برای این کار از مواد مختلفی مانند کلر، برم و ازن استفاده نمود. هر یک از این موارد مزایا و معایب خود را دارد. متخصصین ما آماده ارائه مشاوره در مورد طراحی و انتخاب و خرید بهترین سیستم تصفیه استخر می باشند. برای طراحی استخر و جکوزی با ما در ارتباط باشید.

طراحی  تاسیسات جکوزی 

استخر گردابی که در میان مردم به نام جکوزی شناخته می شود، نوعی استخر آبگرم است که بیشتر اهداف درمانی در آن مورد توجه است. فشار آبی که در این استخر ها ایجاد می شود برای تمدد اعصاب و  درمان بیماری های عضلانی مفید است. 

طراحی جکوزی با محاسبه ظرفیت آن شروع میشود. نازل های خروج آب بر اساس ظرفیت انتخاب می شوند. معمولا روی این نازل ها درپوش هایی قرار میگیرند تا از ایجاد گرداب در آن جلوگیری شود. 

یکی دیگر از موارد مهم سیستم گرمایش جکوزی میباشد. چنانچه گفته شد کارکرد اصلی جکوزی ایجاد استخر آبگرم گردابی میباشد. چنانچه این سیستم در کنار استخر قرار بگیرد باید ظرفیت گرمایشی موتورخانه و مبدل های آن به طور اصولی انتخاب گردد. ما در سپهر انرژی آماده طراحی استخر و جکوزی در اصفهان میباشیم.

پمپ جت جکوزی

جکوزی با فشار آب تعریف میشود. این فشار آب بوسیله پمپ در جکوزی تولید میشود. این پمپ باید بتواند بر افت فشار های مسیر غلبه نماید. پمپی که توانایی انجام این کار را دارد به جت پمپ جکوزی معروف است. این پمپ باید بتواند فشار لازم برای دو نازل برای هر نفر را فراهم کند. 

فیلتر تصفیه جکوزی

از آنجا که حجم آب جکوزی کمتر از استخر است، و افراد زیادی به آن رفت آمد دارند تصفیه آب آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است. فیلتر های فشنگی یکی از تجهیزاتی است که در تصفیه آب جکوزی استفاده می شود. 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *