مبدل حرارتی وسیله ای است که گرما را از یک انتقال دهنده حرارت (مانند آب) به مایع دیگر منتقل مینماید بدون اینکه با هم تماس مستقیم داشته باشند.در استخر ها برای گرمایش آب استخر باید از مبدل استفاده نمود تا آب استخرگرم و تمیز بماند. برای آشنایی با مبدل حرارتی استخر که به اختصار مبدل استخری نامیده میشود با سپهر انرژی همراه باشید.

مبدل حرارتی پوسته و لوله

یکی از پر کاربرد ترین و ساده ترین مبدل های استخر مبدل های پوسته و لوله (  Shell and tube) میباشد. دراین نوع مبدل آب گرم از منبع تولید آبگرم از یک مسیر وارد و خارج میشود و آب استخر نیز از مسیر دیگر وارد و پس از تماس با لوله های گرم شده از مبدل خارج میشود. شکل شماتیک و نحوه کارکرد این مبدل حرارتی پوسته و لوله را میتوانید در زیر مشاهده نمایید.

 

مبدل استخر پوسته و لوله
مبدل استخر پوسته و لوله

جنس مبدل استخر پوسته و لوله

جنس این مبدل ها باید بصورتی باشد که بتواند در برابر خوردگی بخوبی مقاومت کند. بدنه مبدل پوسته و لوله  از جنس فولاد ضد زنگ ساخته میشود.  جنس لوله ها نیز استیل میباشد. در این مبدل حرارتی طراحی شکل لوله ها و یا نصب بافل باعث گردش بیشتر آب و انتقال حرارت بیشتر میشود.

محاسبه ظرفیت مبدل حرارتی استخر

محاسبه صحیح ظرفیت مبدل حرارتی استخر دارای اهمیت زیادی میباشد. زیرا اگر این انتخاب به درستی انجام نگیرد باعث ایجاد فشار به تاسیسات دیگر و همچنین عدم رضایت از دمای آب استخر میشود.

عواملی که باید در محاسبه ظرفیت در نظر گرفت شامل:

  • میزان حجم آب استخر
  • میزان دبی مورد نیاز استخر
  • میزان افت فشار تاسیسات استخر
  • بار حرارتی مدار
  • اتلاف حرارتی تبخیر سطح آب

از دیگر مواردی که باید در هنگام انتخاب مبدل حرارتی استخر به آن دقت نمود میزان خود تمیز شوندگی آن است. هیچکس دوست ندارد در بازه زمانی کوتاه مجبور به نظافت و یا تعویض مبدل حرارتی نماید. هرچه فشار آب عبوری از مبدل حرارتی بیشتر باشد رسوب گذاری در آن کمتر میشود. با این وجود بالاخره باید مبدل را بوسیله اسید شویی تمیز نمود. در اینجاست که طراحی پمپ هایی که به راحتی قابل شستشو و مراقبت هستند مزیت خود را نشان میدهند.

جنس و طراحی اتصالات نیز در طول عمر و کارایی مبدل و عدم ایجاد افت فشار ماثر است که باید در هنگام انتخاب به آن دقت نمود. در نهایت اینکه متخصصین ما در سپهر انرژی اسپادانا با سال ها تجربه و دانش فنی آماده مشاوره و طراحی استخر هستند. با ما در تماس باشید. 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *