گرمای شدید هوا در این چند سال گذشته سبب شده تا زندگی بدون سیستم‌های سرمایشی، تقریبا غیرممکن شود. افراد با توجه به شرایط محیطی، متراژ فضا، نوع کاربری محیط و… نوع کولر خود را انتخاب می‌کنند. کولرهای گازی یکی از انواع سیستم‌های سرمایشی است که از محبوبیت بسیاری بین افراد برخوردار است.

کولرهای گازی نیز انواع مختلفی دارد. یکی از سبک‌های آن‌ها کولر گازی ایستاده می‌باشد. شاید برای خیلی‌ها این سوال مطرح شود که فرق این دستگاه‌ها با کولرهای گازی دیواری چیست؟ مصرف برق این دو کولر چه فرقی با یکدیگر دارند؟ قیمت کدام یک به صرفه‌تر است؟ کولر گازی ایستاده برای منازل مناسب‌تر است یا دیواری؟ آیا مدل‌های ایستاده نیز قابلیت گرمایشی دارند؟ برای فهمیدن جواب این سوالات با سپهر انرژی همراه باشید.

کولر گازی ایستاده

قبل از مقایسه این مدل از کولر‌های گازی با نوع دیواری، بهتر است با آن‌ها بیشتر آشنا شویم. کولرهای ایستاده نوعی از کولرهای گازی هستند که فقط شکل ظاهری آن‌ها با نوع دیواری متفاوت است. این سبک از کولرهای گازی نیز قابلیت تولید گرما در فصل زمستان را دارند. ابعاد این کولرهای گازی بزرگ‌تر بوده و فضای بیشتری را در محیط اشغال می‌کنند.

ظرفیت و میزان سرما و‌ گرمایی که کولر گازی ایستاده تولید می‌کنند بسیار بیشتر از نیاز یک خانه می‌باشد. معمولا ظرفیت این کولرها بین ۳۶۰۰۰ تا ۸۰۰۰۰  btu/h می‌باشد. این توان بسیار بالا بوده و از این رو معمولا از کولرهای ایستاده برای تالارهای عروسی، مساجد، شرکت‌ها، فروشگاه‌ها و محیط‌های بزرگ استفاده می‌کنند. البته کولرهای در ظرفیت و ابعاد کوچک‌تر نیز به صورت ایستاده تولید می‌شوند که به آن‌ها پرتابل گویند.

این کولرها به دو صورت اینورتر و معمولی تولید می‌شوند که تفاوت آن‌ها در میزان‌ مصرف انرژی آن‌ها می‌باشد. کولرهای با قابیلت اینورتر از مصرف کمتری برخوردار است و در مصرف انرژی به میزان قابل توجهی صرفه‌جویی می‌کنند.

شباهت کولر های گازی ایستاده و دیواری:

خیلی از افراد تصور می‌کنند که کولر گازی ایستاده ، فقط از یک بخش داخلی تشکیل شده‌اند و یونیت خارجی ندارند و به راحتی می‌توانند آن‌ها در محیط جا به جا کنند. در صورتی که این یک باور غلط است و این‌ سبک از‌کولرهای گازی نیز مانند کولرهای دیواری، از دو‌ بخش تشکیل شده‌اند که باید بخش بیرونی آن‌ها را نیز مانند سبک‌ دیواری در فاصله‌ای نصب کنید که در راندمان و عملکرد کولر، مشکلی ایجاد نکند. سیستم کارکرد و عملکرد هر دو سبک کاملا یکسان می‌باشد و سیستم کمپرسور مشترکی دارند.

تفاوت کولرهای گازی ایستاده و دیواری:

همان‌طور که اشاره کردیم، اولین تفاوتی که بین این دو سبک از‌کولرهای گازی مشخص است، ابعاد آن‌ها است. اختلاف زیاد بین ظرفیت‌های نوع ایستاده با زمینی را می‌توان دومین تفاوت آن‌ها دانست. به علت ظرفیت زیاد کولرهای ایستاده، لازم است تا از کمپرسور و تجهیزات با ابعاد بزرگ‌تری استفاده شود. همین عامل سبب می‌شود تا ابعاد آن‌ها نیز بزرگ‌تر شود. این ابعاد و وزن بالا باعث شده تا دیوارها تحمل نصب آن‌ها را نداشته‌باشند و از این رو آن‌ها را به صورت ایستاده تولید کنند.

ظرفیت بالای آن‌ها باعث می‌شود تا نوع کاربری آن‌ها با سبک دیواری متفاوت شود. بدین صورت که برای منازل از کولرهای دیواری و محیط‌های بزرگ و اجتماعی از کولر گازی ایستاده استفاده می‌شود.

مزایای استفاده از اسپلیت های ایستاده:

از جمله اولین و‌مهم‌ترین مزیت آن‌ها ظرفیت و توان سرمایش و گرمایش بالای آن‌ها می‌باشد. از دیگر قابلیت‌های آن‌ها وجود انواع فیلتر‌های تصفیه هوا و یون‌زدایی می‌باشد. دیگر فاکتور مهم و تاثیرگذار اسپیلت‌های ایستاده، قابلیت تولید باد گرم و سرد در هر چهار جهت می‌باشد. استفاده از کمپرسورهای متنوع اسکرال، روتاری و پیستونی ویژگی مهم دیگر آن‌ها است. ویژگی دیگری که در کولر گازی ایستاده وجود دارد، دمپر تنگ‌تر آن‌ها است. این عامل باعث می‌شود تا پرتاب هوای خنک در آن‌ها بسیار زیاد شود تا افرادی که در فاصله‌های دور از دستگاه قرار دارند، خنکی را احساس کنند.

مصرف کدام کولر گازی بیشتر است؟

قائدتاً برای خنک کردن یک فضای ۵۰۰ متری، به نسبت یک محیط ۱۰۰ متری، به انرژی بیشتری نیاز است. در نتیجه این یک امر بدیهی است که مصرف کولرهای ایستاده بیشتر باشد. اما این را در نظر بگیرید که برای خنک کردن یک محیط ۵۰۰ متری، به چندین کولر دیواری نیاز می‌باشد که در مجموع مصرف آن‌ها بیشتر از یک کولر ایستاده خواهدشد. با این توضیحات به این نتیجه می‌رسیم که مصرف بالای اسپیلت‌های ایستاده مقرون به صرفه می‌باشد. اما حتما به این نکته دقت کنید که از کولرهای با گرید انرژی A استفاده کنید.

صدای فن کولر 

به غیر از ابعاد و ظرفیت بسیار بالای اسپیلت‌های ایستاده که آن‌ها را برای مصرف خانگی نامناسب می‌کنند، صدای زیاد فن آن‌ها نیز عامل دیگری می‌باشد. این صدای بلند در محیط‌های تجاری و بزرگ خیلی به گوش نمی‌رسند اما در محیط‌ منزل، به شدت آزاردهنده خواهد بود. این عوامل سبب شده تا این کولرها اصلاً برای استفاده مسکونی مناسب نباشند.

کولر گازی ایستاده بهتر جریان هوا را در محیط ایجاد می کند یا مدل دیواری؟

کولرهای گازی ایستاده به دلیل ارتفاع کمی که دارند ممکن است مانعی  در سر راهشان قرار بگیرد و از گردش هوا در محیط و خنک شدن تمام فضا به صورت یکسان جلوگیری کند در صورتی که کولرگازی دیواری چون بر روی دیوار و در ارتفاع بالاتری نصب می شود تمام فضا را به شکل یکنواختی خنک می کند.  

شما می توانید جهت مشاوره و انتخاب صحیح با ما در ارتباط باشید و یا جهت خرید آنلاین انواع تجهیزات سرمایشی به صفحه فروشگاه سایت سپهر انرژی مراجعه نمایید

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *