یکی از تصورات غلط در رابطه با مصرف انرژی، این است که بیشترین انرژی در مصارف انرژی الکتریکی برای روشنایی مصرف میشود در حالیکه سرمایش و گرمایش بیشترین سهم مصرف انرژی را در ساختمان ها دارا هستند. برای اینکه ذهنیتی از میزان انرژی تلف شده به دست آوریم، کافی است بدانیم که میزان هدررفت حرارت در هر ثانیه، از یک متر لوله دو اینچی بدون عایق در دمای 100 درجه سانتی گراد، 220 وات و از یک متر لوله چهار اینچی در همان دما برابر 380 وات است! حال می توان اظهار کرد که نبود عایق کاری درست باعث اتلاف بخش عظیمی از انرژی مربوط به گرمایش و سرمایش میشود. قابل ذکر است که اهمیت زیاد عایق­ کاری لوله های موتورخانه باعث شده است که در مبحث 19 مقررات ملی ساختمان، این امر ضروری ذکر شود.

عایق موتورخانه بیشتر جهت کاهش انرژی و مصرف سوخت به فعالیت می رود. عایق موتورخانه بیش تر از ۲۰ ٪ از اتلاف انرژی دوری می نماید. در موتورخانه بخش هایی مانند منبع، کلکتور، لوله های آب و شوفاژ عایق کاری میشوند. برای عایق کاری موتورخانه اغلب از پشم شیشه، مل، ماستیک و کرباس و رنگ استفاده میشود. اما امروزه عایق های الاستومری جایگزین بسیار قابل قبولی برای عایق های سنتی می‌باشند که منجر به کاهش اتلاف انرژی و کارکرد آسانتر می‌شود.

عايق­ ها بسته به كاركردشان به عايق­ هاي هدايت حرارتي، تشعشعي، رطوبتي، صدا و … تقسيم مي­شوند و بر اساس جنس به دو دسته کلی فوم های آلی و غیر آلی تقسیم می­ شوند. همچنین، سيستم­هايي كه نياز به عايق­كاري دارند به سه دسته دمايي پایین(75- تا 20- درجه سانتی گراد)، متوسط(20- تا 350 درجه سانتيگراد)و بالا(350 تا 1000 درجه سانتي­گراد و بالاتر) تقسيم مي­شوند. پس مشخصا هنگام انتخاب عايق مناسب، نخست بايد دماي عملكرد سيستمي كه قرار است عايق شود مشخص شود همچنین باید مشخص شود که آيا سيستم درون ساختمان، خارج ساختمان يا تركيبي از هر دو است تا مشخص شود كه آيا سيستم و عايق نياز به محافظت در برابر هوا، جو خورنده، آب و موادشيميايي، سوءاستفاده يا ديگر شرايط را دارد يا خير. مواردی مانند ثابت بودن يا نوسان داشتن دماي محيط نیز در انتخاب ضخامت مناسب عايق براي حفاظت در برابر تقطير، هدر رفتن گرما، گرماگيري يا ديگر مشكلات كنترل دما اثرگذار خواهد بود.

عايق های حرارتي ماده يا تركيبي از چند ماده هستند كه نرخ انتقال حرارت را كاهش دهد، اين عايق­ها تا اندازه زيادي از هدررفت گرما جلوگيري مي­كنند. از آنجاكه هدف اصلي عايق­كاري كاهش انتقال حرارت است عايق­ ها بايد ويژگي­هاي مناسبي در كاهش نرخ انتقال حرارت به طرق هدايت، همرفت و تابش داشته باشند. پس پيش از توجه و انتخاب ضخامت عايق بايد به ويژگي مهم مقاومت حرارتي توجه و مناسب­ترين عايق انتخاب شود. (دقت کنید که اگر چند عايق گوناگون مقاومت حرارتي برابر داشته باشند، ميزان صرفه جويي همه ­شان به يک اندازه خواهد بود و تنها اختلاف آنها در قيمت و محل كاربردشان خواهد بود) پس عايق­ كاري مناسب لوله ها به عوامل بسیاری بستگی دارد که از مهم­ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ضریب انتقال حرارت یا ضریب مقاومت حرارتی
 • ضریب تابش سطح
 • مقاومت در مقابل بخار
 • ضخامت عایق
 • چگالی عایق

البته عوامل ديگري مانند درصد رطوبت محيط، مقدار و فضاي باز بين عايق­ ها و … نيز در عايق­ كاري لوله ها اثرگذارند که می توان فهرست کامل آن ها را در استانداردهایی مانند EN ISO 23993 یافت.

عايق­هاي الاستومري به دليل بي نياز بودن از پوشش اضافي و پايداري بسيار بالايي كه دارند براي كاربردهاي دماي پايين بسيار مقرون به صرفه هستند. همچنین این عایق ها ويژگي­ هاي ممتازي مانند مقاومت حرارتي بالا، مقاومت در برابر جذب رطوبت، آساني نصب و … را نیز دارا هستند. این عایق ها با ضخامت­ هاي گوناگون براي عايق­كاري لوله ها و کلکتورهای آب گرم، منابع ذخيره آب، مبدل ها، ديگ­ هاي آب گرم با دماي سطح بالا و … استفاده مي ­­شوند. همچنین قابل ذکر است که سريع­ترين راه براي عايق كردن سيستم­هاي لوله كشي موجود و اجرا شده استفاده از عايق­ هاي الاستومري است. اين عايق­ ها به شدت انعطاف ­پذير هستند و براي جاهايي كه فضاي كاری كمی وجود دارد بسيار مناسب هستند. این عایق ها در دو گونه لوله­ اي و ورق رول­ شده در اندازه ­ها و ضخامت­ هاي گوناگون توليد مي­شود. براي چسباندن لبه­ هاي عايق از چسب­ هاي ويژه با قدرت چسبندگي بالا استفاده مي­شود و براي پوشش درزهاي جدايش عايق از نوارهاي درزگير ويژه عايق الاستومري استفاده مي­شود.

عايق­ هاي ورقه ­اي به صورت ساده، پشت­ چسبدار، پشت آلومينيوم، پشت چسبدار پشت آلومينيوم ساخته مي شود. نصب و اجراي عايق پشت­ چسبدار يا عايق خودچسب به دليل سرعت و سادگي صرفه­ جويي بسياري در زمان و هزينه ­هاي نصب و اجرا به همراه دارد. اگر عايق در محيط خارج ساختمان قرار دارد بهتر است از عايق پوشش­ دار آلومينيوم/ پلي­ اتيلن استفاده شود تا در برابر نور خورشيد مقاوم باشد. همچنین هنگام نصب این عایق ها باید به نکات زیر توجه کرد:

 • ضخامت عايق متناسب با دماي كاري سطح و جدول­هاي پيشنهادي سازنده انتخاب شود.
 • براي لوله هاي كوچكتر از دو اينچ از عايق­هاي لوله ­اي و براي لوله هاي بزرگتر از دو اينچ، مخازن، كانال­ها و … از عايق­هاي صفحه­ اي (رول) استفاده شود.
 • موقعيت عايق­ كاري به دقت اندازه­ گيري و عايق بر اساس آن بريده شود.
 • هنگام اندازه­ گيري بايد دقت شود كه عايق در هيچ نقطه ­اي نبايد دچار فشردگي و يا كشيدگي شود.
 • براي اشكال پيچيده بهتر است از الگوها يا شابلون­ هاي هندسي مناسب استفاده شود.
 • براي نصب عايق روي سطوح از چسب مناسب استفاده شود و سطح كار كاملا تميز شود.
 • درز جدايش دو سر عايق با استفاده از نوارهاي درزگير به­گونه­اي گرفته شود كه عايق فشرده نشود.
 • اگر عايق­ ها در برابر نور خورشيد قرار دارند حتما از عايق روكش­دار آلومنيوم/پلي­ اتيلن با ضخامت بالاتر از 250 میکرون استفاده شود.

هزینه اجرای عایق کاری

اجرای عایق کاری موتورخانه، منبع آب گرم، لوله آب گرم و سرد، عایق کاری منبع آب ذخیره و انبساط، عایق کاری شبکه هواساز، عایق کاری شبکه های توکار، عایق بندی منبع دو جداره، عایق کاری دیگ، عایق بندی لوله های موتور خانه و … توسط شرکت مهار انرژی پایدار سازه انجام می شود. به منظور اطلاع از هزینه عایق کاری موتورخانه با عایق الاستومری می توانید با کارشناسان عایقکاری ما (فنی مهندسی سپهرانرژی اسپادانا) در ارتباط باشید.

پروژه عایق کاری موتورخانه خیابان راغب اصفهانی

پروژه عایق کاری واحد مسکونی خانه اصفهان