فن کویل های کاستی از دسته فن کویل های تو کار می باشند و اکثرا در سقف های کاذب کار گذاشته می شوند. فن کویل کاستی یکی از انواع فن کویل است  که هوای سرد و گرم را از بالا به پایین و به صورت یکنواخت توزیع می کند.

فن کویل های کاستی دارای دو نوع ۲ لوله ای و ۴ لوله ای می باشند.در فن کویل دو لوله ای از یک کویل استفاده شده است که فقط می تواند گرمایش یا سرمایش محیط را تامین کند، اما در چهار لوله ای از دو کویل استفاده شده است که همزمان می تواند گرمایش و سرمایش محیط را تامین کند. برای استفاده از این نوع فن کویل ها بایستی حتما از سقف کاذب در ساختمان مورد نظر استفاده شده باشد تا فقط دریچه خروجی هوا از آن نمایان باشد.

فن کویل کاستی
فن کویل کاستی در سقف کاذب
فن کویل کاستی-2
فن کویل کاستی بدون سقف کاذب

مزایای استفاده از فن کویل های کاستی

یکی از مزایای اصلی فن کویل های کاستی کم جا بودن آنها و نحوه قرارگیری توکار آنهاست. کاستی ها حجم کمی دارند. این ویژگی می تواند راه حلی برای ساختمان هایی که در نصب تاسیسات دچار محدودیت فضا هستند باشد. ظرفیت و داندمان بالا و ظاهر ظریف و برازنده از مزایای دیگر فن کویل کاستی می باشد.

یکی دیگر از مزایای خوب ای فن کویل ها پمپ درین تعبیه شده در داخل آنهاست. درون فن کویل ها به دلیل عملکردشان مقداری تجمع آب اتفاق می­افتد که اتفاقی ناگزیر است. این آب بر اثر تقطیر روی لوله های به صورت شبنم می‌نشید و تجمع آنها خطرناک به حساب می­آید و برای سلامت افرادی که در تماس با هوای فن کویل هستند و هم برای سلامت خود دستگاه مضر است. قطرات آب در سطح آن جمع و در سینی کف چکه می کند و از طریق یک دریچه تخلیه، آب گرفته شده از هوا یا همان رطوبت به بیرون تخلیه می گردد. فن کویل کاستی درون خود پمپ درین قابل اعتمادی دارد که این آب را به سمتی که به منظور تخلیه مورد نظر است هدایت می­کند.

سادگی تمیز کردن و نگهداری از فن کویل  کاستی نیز یکی از دلایل انتخاب آن به عنوان سیستم تهویه مطبوع ساختمان است. فقط قسمت دریچه از سقف بیرون است،بنابراین فقط همین قسمت نیاز به تمیز شدن دارد و این کار می­تواند به وسیله یک ابزار کمکی طویل که به سقف می­رسد انجام شود. به این ترتیب هم نگهداری و هم تمیز کردن آن کم هزینه و آسان است.

انواع فن کویل کاستی

  • فن کویل کاستی یک طرفه:

فن کویل کاستی یک طرفه همان طور که از نامش پیداست هوا را از یک جهت پخش می­کند. به همین ترتیب معمولاً در گوشه سقف اتاق و در جنب دیوار و همچنین نزدیک به در یا پنجره قرار می­گیرد تا در معرض جریان هوا باشد. فن کویل کاستی یک طرفه دارای یک کویل است.

cassette fan coil
فن کویل کاستی یک طرفه
  • فن کویل کاستی دو طرفه:

این فن کویل هوا را از دو جهت پخش می­کند پس میتوان وسط سقف نصب کرد . در مکانهایی که سالن به دو قسمت توسط دیوار های جدا کننده یا قفسه که از سقف فاصله دارد تقسیم شده است میتوان فن کویل را بالای این دیوار به سقف نصب کرد و دو طرف آن هوا پخش شود.

  • فن کویل کاستی چهار طرفه:

چهار دریچه در چهار سمت اصلی بالا، پایین و چپ و راست دستگاه دارد و از هر چهار تا هوا را وارد فضا می­کند. به همین علت این نوع از فن کویل معمولاً در وسط و میانه سقف نصب می­شود که بتواند در تمام جهات عمل کند. در مقابل با فن کویل کاستی یک طرفه ، این مدل دو نوع کویل را درون خود جا داده است.

cassette-fan-coil
فن کویل کاستی چهر طرفه

فن کویل مدور ۳۶۰ درجه :

شکل ظاهری دایره ای دارد. به این شکل که دریچه آن به شکل دایره است و در قالب این شکل هوا را بیرون می­دهد و دیگر جهت جغرافیایی خاصی مطرح نیست.

مشاوره، خرید و نصب انواع فن کویل در فروشگاه سپهر انرژی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *